Find out who won at the 25th annual Critics’ Choice Awards

Big winners at the 25th annual Critics’ Choice Awards

SANTA MONICA, Calif. —

The 25th annual Critics’ Choice Awards, celebrating the best in film and television, brought the glitz and glamuor to Santa Monica Sunday night.

Director Quentin Tarantino’s “Once Upon a Time…in Hollywood” took top honors, winning best picture, while Netflix’s “The Irishman” won best acting ensemble.

Content Continues Below

Meanwhile, HBO’s “Succession” won best drama series, while Phoebe Waller-Bridge’s “Fleabag” took home best comedy series, among several other honors.

Here is the complete list of the winners:

FILM

BEST PICTURE – “Once Upon a Time... in Hollywood”

Other nominees:

• “1917”

• “Ford v Ferrari”

• “The Irishman”

• “Jojo Rabbit”

• “Joker”

• “Little Women”

• “Marriage Story”

• “Parasite”

• “Uncut Gems”

BEST ACTOR - Joaquin Phoenix, “Joker”

Other nominees:

• Antonio Banderas, “Pain and Glory”

• Robert De Niro, “The Irishman”

• Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time... in Hollywood”

• Adam Driver, “Marriage Story”

• Eddie Murphy, “Dolemite Is My Name”

• Adam Sandler, “Uncut Gems”

BEST ACTRESS - Renée Zellweger, “Judy”

Other nominees:

• Awkwafina, “The Farewell”

• Cynthia Erivo, “Harriet”

• Scarlett Johansson, “Marriage Story”

• Lupita Nyong'o, “Us”

• Saoirse Ronan, “Little Women”

• Charlize Theron, “Bombshell”

BEST SUPPORTING ACTOR - Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Other nominees:

• Willem Dafoe, “The Lighthouse”

• Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”

• Anthony Hopkins, “The Two Popes”

• Al Pacino, “The Irishman”

• Joe Pesci, “The Irishman”

BEST SUPPORTING ACTRESS - Laura Dern, “Marriage Story”

Other nominees:

• Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”

• Jennifer Lopez, “Hustlers”

• Florence Pugh, “Little Women”

• Margot Robbie, “Bombshell”

• Zhao Shuzhen, “The Farewell”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS - Roman Griffin Davis, “Jojo Rabbit”

Other nominees:

• Julia Butters, “Once Upon a Time…in Hollywood”

• Noah Jupe, “Honey Boy”

• Thomasin McKenzie, “Jojo Rabbit”

• Shahadi Wright Joseph, “Us”

• Archie Yates, “Jojo Rabbit”

BEST ACTING ENSEMBLE – “The Irishman”

Other nominees:

• “Bombshell”

• “Knives Out”

• “Little Women”

• “Marriage Story”

• “Once Upon a Time... in Hollywood”

• “Parasite”

BEST DIRECTOR – TIE: Bong Joon Ho, “Parasite” and Sam Mendes, “1917”

Other nominees:

• Noah Baumbach, “Marriage Story”

• Greta Gerwig, “Little Women”

• Josh Safdie and Benny Safdie, “Uncut Gems”

• Martin Scorsese, “The Irishman”

• Quentin Tarantino, “Once Upon a Time… in Hollywood”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY - Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”

Other nominees:

• “The Farewell” - Lulu Wang

• “Knives Out” - Rian Johnson

• “Marriage Stor” - Noah Baumbach

• “Parasite” - Bong Joon Ho and Han Jin Won

BEST ADAPTED SCREENPLAY – “Little Women” - Greta Gerwig

Other nominees:

• “A Beautiful Day in the Neighborhood” - Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue

• “The Irishman” Steven Zaillian

• “Joker” - Todd Phillips & Scott Silver

• “Jojo Rabbit” - Taika Waititi

• “The Two Popes” - Anthony McCarten

BEST CINEMATOGRAPHY – “1917” - Roger Deaki

Other nominees:

• “Ford v Ferrari” - Phedon Papamichael

• “The Irishman” - Rodrigo Prieto

• “Joker” - Lawrence Sher

• “The Lighthouse” - Jarin Blaschke

• “Once Upon a Time… in Hollywood” - Robert Richardson

BEST PRODUCTION DESIGN – “Once Upon a Time… in Hollywood” - Barbara Ling, Nancy Haigh

Other nominees:

• “Downton Abbey” - Donal Woods, Gina Cromwell

• “The Irishman” - Bob Shaw, Regina Graves

• “Joker” - Mark Friedberg, Kris Moran

• “Little Women” - Jess Gonchor, Claire Kaufman

• “Parasite” - Lee Ha Jun

• “1917” - Dennis Gassner, Lee Sandales

BEST EDITING – “1917” - Lee Smith

Other nominees:

• “The Irishman” - Thelma Schoonmaker

• “Ford v Ferrari” - Andrew Buckland, Michael McCusker

• “Once Upon a Time… in Hollywood” - Fred Raskin

• “Parasite” - Yang Jinmo

• “Uncut Gems” - Ronald Bronstein, Benny Safdie

BEST COSTUME DESIGN – “Dolemite Is My Name” - Ruth E. Carter

Other nominees:

• “Downton Abbey” - Anna Robbins

• “The Irishman” - Sandy Powell, Christopher Peterson

• “Little Women” - Jacqueline Durran

• “Once Upon a Time… in Hollywood” - Arianne Phillips

• “Rocketman” - Julian Day

BEST HAIR AND MAKEUP – “Bombshell”

Other nominees:

• “Dolemite Is My Name”

• “The Irishman”

• “Joker”

• “Judy”

• “Once Upon a Time... in Hollywood”

• “Rocketman”

BEST VISUAL EFFECTS – “Avengers: Endgame”

Other nominees:

• “1917”

• “Ad Astra”

• “The Aeronauts”

• “Ford v Ferrari”

• “The Irishman”

• “The Lion King”

BEST ANIMATED FEATURE – “Toy Story 4”

Other nominees:

• “Abominable”

• “Frozen II”

• “How to Train Your Dragon: The Hidden World”

• “I Lost My Body”

• “Missing Link”

BEST ACTION MOVIE – “Avengers: Endgame”

Other nominees:

• “1917”

• “Ford v Ferrari”

• “John Wick: Chapter 3 – Parabellum”

• “Spider-Man: Far From Home”

BEST COMEDY – “Dolemite Is My Name”

Other nominees:

• “Booksmart”

• “The Farewell”

• “Jojo Rabbit”

• “Knives Out”

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE – “Us”

Other nominees:

• “Ad Astra”

• “Avengers: Endgame”

• “Midsommar”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM – “Parasite”

Other nominees:

• “Atlantics”

• “Les Misérables”

• “Pain and Glory”

• “Portrait of a Lady on Fire”

BEST SONG – TIE: “Glasgow (No Place Like Home)” from “Wild Rose” and “(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”

Other nominees:

• "I'm Standing With You" from “Breakthrough”

• "Into the Unknown" from “Frozen II”

• "Speechless" from “Aladdin”

• "Spirit" from “The Lion King”

• "Stand Up" from “Harriet”

BEST SCORE - Hildur Guðnadóttir, “Joker”

Other nominees:

• Michael Abels, “Us”

• Alexandre Desplat, “Little Women”

• Randy Newman, “Marriage Story”

• Thomas Newman, “1917”

• Robbie Robertson, “The Irishman”


TELEVISION

BEST DRAMA SERIES – “Succession”

Other nominees:

• “The Crown”

• “David Makes Man”

• “Game of Thrones”

• “The Good Fight”

• “Pose”

• “This Is Us”

• “Watchmen”

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES - Jeremy Strong, “Succession”

Other nominees:

• Sterling K. Brown, “This Is Us”

• Mike Colter, “Evil”

• Paul Giamatti, “Billions”

• Kit Harington, “Game of Thrones”

• Freddie Highmore, “The Good Doctor”

• Tobias Menzies, “The Crown”

• Billy Porter, “Pose”

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES ¬- Regina King, “Watchmen”

Other nominees”

• Christine Baranski, “The Good Fight”

• Olivia Colman, “The Crown”

• Jodie Comer, “Killing Eve”

• Nicole Kidman, “Big Little Lies”

• Mj Rodriguez, “Pose”

• Sarah Snook, “Succession”

• Zendaya, “Euphoria”

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES - Billy Crudup, “The Morning Show”

Other nominees:

• Asante Blackk, “This Is Us”

• Asia Kate Dillon, “Billions”

• Peter Dinklage, “Game of Thrones”

• Justin Hartley, “This Is Us”

• Delroy Lindo, “The Good Fight”

• Tim Blake Nelson, “Watchmen”

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES - Jean Smart, “Watchmen”

Other nominees:

• Helena Bonham Carter, “The Crown”

• Gwendoline Christie, “Game of Thrones”

• Laura Dern, “Big Little Lies”

• Audra McDonald, “The Good Fight”

• Meryl Streep, “Big Little Lies”

BEST COMEDY SERIES – “Fleabag”

Other nominees:

• “Barry”

• “The Marvelous Mrs. Maisel”

• “Mom”

• “One Day at a Time”

• “PEN15”

• “Schitt's Creek”

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES - Bill Hader, “Barry”

Other nominees:

• Ted Danson, “The Good Place”

• Walton Goggins, “The Unicorn”

• Eugene Levy, “Schitt's Creek”

• Paul Rudd, “Living with Yourself”

• Bashir Salahuddin, “Sherman's Showcase”

• Ramy Youssef, “Ramy”

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES - Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag”

Other nominees:

• Christina Applegate, “Dead to Me”

• Alison Brie, “GLOW”

• Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”

• Kirsten Dunst, “On Becoming a God in Central Florida”

• Julia Louis-Dreyfus, “Veep”

• Catherine O'Hara, “Schitt's Creek”

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES - Andrew Scott, “Fleabag”

Other nominees:

• Andre Braugher, “Brooklyn Nine-Nine”

• Anthony Carrigan, “Barry”

• William Jackson Harper, “The Good Place”

• Daniel Levy, “Schitt's Creek”

• Nico Santos, “Superstore”

• Henry Winkler, “Barry”

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES - Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Other nominees:

• D'Arcy Carden, “The Good Place”

• Sian Clifford, “Fleabag”

• Betty Gilpin, “GLOW”

• Rita Moreno, “One Day at a Time”

• Annie Murphy, “Schitt's Creek”

• Molly Shannon, “The Other Two”

BEST LIMITED SERIES – “When They See Us”

Other nominees:

• “Catch-22”

• “Chernobyl”

• “Fosse/Verdon”

• “The Loudest Voice”

• “Unbelievable”

• “Years and Years”

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION – “El Camino: A Breaking Bad Movie”

Other nominees:

• “Brexit”

• “Deadwood: The Movie”

• “Guava Island:

• “Native Son”

• “Patsy & Loretta”

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION - Jharrel Jerome, “When They See Us”

Other nominees:

• Christopher Abbott, “Catch-22

• Mahershala Ali, “True Detective”

• Russell Crowe, “The Loudest Voice”

• Jared Harris, “Chernobyl”

• Sam Rockwell, “Fosse/Verdon”

• Noah Wyle, “The Red Line”

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION - Michelle Williams, “Fosse/Verdo”

Other nominees:

• Kaitlyn Dever, “Unbelievable”

• Anne Hathaway, “Modern Love”

• Megan Hilty, “Patsy & Loretta”

• Joey King, “The Act”

• Jessie Mueller, “Patsy & Loretta”

• Merritt Wever, “Unbelievable”

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION - Stellan Skarsgård, “Chernobyl”

Other nominees:

• Asante Blackk, “When They See Us”

• George Clooney, “Catch-22”

• John Leguizamo, “When They See Us”

• Dev Patel, “Modern Love”

• Jesse Plemons, “El Camino: A Breaking Bad Movie”

• Russell Tovey, “Years and Years”

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION - Toni Collette, “Unbelievable”

Other nominees:

• Patricia Arquette, “The Act”

• Marsha Stephanie Blake, “When They See Us”

• Niecy Nash, “When They See Us”

• Margaret Qualley, “Fosse/Verdon”

• Emma Thompson, “Years and Years”

• Emily Watson, “Chernobyl” (HBO)

BEST ANIMATED SERIES ¬– “BoJack Horseman”

Other nominees:

• “Big Mouth”

• “The Dark Crystal: Age of Resistance”

• “She-Ra and the Princesses of Power”

• “The Simpsons”

• “Undone”

BEST TALK SHOW ¬– “Late Night with Seth Meyers”

Other nominees:

• “Desus & Mero”

• “Full Frontal with Samantha Bee”

• “The Kelly Clarkson Show”

• “Last Week Tonight with John Oliver”

• “The Late Late Show with James Corden”

BEST COMEDY SPECIAL – “Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons”

Other nominees:

• Amy Schumer, “Growing”

• Jenny Slate, “Stage Fright”

• Ramy Youssef, “Feelings”

• Seth Meyers, “Lobby Baby”

• Trevor Noah, “Son of Patricia”

• Wanda Sykes, “Not Normal” (Netflix)

SANTA MONICA, CALIFORNIA - JANUARY 12: Cast and crew of 'Parasite' attend the 25th Annual Critics' Choice Awards at Barker Hangar on January 12, 2020 in Santa Monica, California.
SANTA MONICA, CALIFORNIA - JANUARY 12: Cast and crew of 'Parasite' attend the 25th Annual Critics' Choice Awards at Barker Hangar on January 12, 2020 in Santa Monica, California. (Frazer Harrison/Getty Images)